Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24CPHPP2872M1ZD
Call 07942655126 83% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Panel Type | Motor Control Center (MCC) Panel |
| Rated Current (A) | 4000A |
| Phase | Three Phase |
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Rated Voltage | 440 V |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | CRCA |
| Switchgear Brand | Siemens, Schneider Electric, L&T (Larsen & Toubro), ABB, C&S Electric |
| Protection Features | Surge Protection, Phase Sequence/Failure Protection, Overload Protection, Short Circuit Protection, Under/Over Voltage Protection, Earth Fault/Leakage Protection |
| Automation Components | PLC (Programmable Logic Controller), VFD (Variable Frequency Drive) |
| Country of Origin | Made in India |
An electrical panel board, often referred to as a distribution board or breaker panel, is a critical component in electrical systems. It serves as the central point for distributing electrical power to various circuits within a building or facility. Here’s a detailed overview:
Key Features:Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Rated current | 400 A |
| Current Rating | all up to 1200a |
| Short circuit rating | 36 kA |
| Incoming configuration | Single Incomer |
| No. of outgoing feeders | 2 Feeder |
| Rated voltage | 440 V |
| Temperature Range | 40 to 55 |
| Ambient Temperature | 55 c |
| Sheet Thickness | 2mm |
| Mounting Type | wall mount |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details