Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24CPHPP2872M1ZD
Call 07942655126 83% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Rated Voltage | 11 kV |
| Current Rating | 100 A |
| Phase | Three Phase |
| LBS Type | Air Insulated |
| Poles | 3 Pole |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Voltage | 220-440 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Brand | Navrang Engineering |
| IP Rating | IP 55 |
| Usage/Application | Industrial |
A Load Break Switch (LBS) panel is a critical component in electrical systems, designed to safely interrupt the flow of electricity under load conditions. Here’s a more detailed overview:
Key Features:View Complete details