Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24CPHPP2872M1ZD
Call 07942655126 83% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Power Rating | 100 HP |
| Starter Type | Star Delta |
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Material | CRCA |
| Current Rating | 400 A |
| Rated Voltage | 415 V |
| Component Make | Schneider Electric |
| Phase | Three Phase |
| Bus Bar | Aluminium |
| Control Type | Manual |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
View Complete details
Product Brochure
| Feeder Type | DOL Starter |
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Construction Type | Fixed Type |
| Material | CRCA |
| Rated Voltage | 415 V |
| Short Circuit Rating | 25 kA |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Busbar Material | Aluminium |
| Brand | Navrang Engineering |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
View Complete details
Product Brochure
| Phase | Three Phase |
| Material | MS |
| Rated Voltage | 220/240 V |
| Rated Current | Upto 6300 Amps |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Navrang Engineering |
| IP Rating | IP 55 |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50/60 Hz |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Feeder Type | DOL Starter |
| Rated Current | Upto 6300 Amps |
| Construction Type | Fixed Type |
| Material | CR |
| Rated Voltage | 440V |
| Short Circuit Rating | 25 kA |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Busbar Material | Aluminium |
| Brand | Navrang Engineering |
| Phase | Three Phase |
| IP Rating | IP 55, IP 65 |
| Usage/Application | Industrial |
| Ambient Temperature | 55 |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50/60 Hz |
View Complete details
Product Brochure
| Feeder Type | DOL Starter, Star Delta, VFD Feeder, Soft Starter |
| Rated Current | 1601–2500 A |
| Construction Type | Fixed Type |
| Material | MS |
| Rated Voltage | 220/240 V |
| Short Circuit Rating | 50 kA |
| Busbar Material | Aluminium |
| Brand | Navrang Engineering |
| Phase | Single Phase |
| IP Rating | IP 55 |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50/60 Hz |
View Complete details
Product Brochure
| Phase | Three Phase |
| Voltage Rating | 415 V |
| Rated Current | Upto 6300 Amps |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | CRCA |
| Bus Bar | Aluminium |
| IP Rating | IP54 |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details