Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24CPHPP2872M1ZD
Call 07942655126 83% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Panel Type | MCC Panel |
| Motor Power | 40 HP |
| Input Voltage | 415 V |
| Phase | 3 Phase |
| Enclosure Type | Wall Mounted |
| Starter Type | Star Delta |
| Type of Control Panel | 3 Ph |
| Material | Iron |
| Application | Blower, Pump, Elevator, Conveyor, Compressor, Crane |
| Power | 0.5 hp to 400 hp |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Name/Number | 1 |
| Operating Voltage | 230VAC to 415VAC |
| Degree of Protection | IP40 to 65 |
| Frequency | 50Hz or 60Hz |
View Complete details
Product Brochure
| Phase | Three Phase |
| Voltage Rating | 415 V |
| Rated Current | Upto 6300 Amps |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | CRCA |
| Bus Bar | Aluminium |
View Complete details