Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24CPHPP2872M1ZD
Call 07942655126 83% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Phase Type | TPN |
| Type of Box | TPN |
| No. of Doors | Double Door |
| Enclosure Material | Metal (CRCA) |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Mounting Type | Flush Mounted |
| Brand | NAVRANG |
| MCB Count | TPN |
| Door Type | Double Door |
| Number Of Ways | 12 Way |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Rated Current | 250 A |
| Rated Voltage | 415 V |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Ingress Protection | IP54 |
| Panel Material | CRCA Steel |
| Door Type | Single Door |
| MCB Count | TPN |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Model Name/Number | PDB PANEL |
| IP Rating | IP44 |
| Brand | Engineering |
| Operation Voltage | 220-440 V |
| Packaging Type | Box |
View Complete details
Product Brochure
| Product Type | LT Panel |
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Busbar Material | Aluminium |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand of Components | L&T |
| Rated Power | 200 HP (150 kW) |
| Material | CRCA |
| Bus Bar | Aluminium |
View Complete details
Product Brochure
| Current Rating | 500A |
| Power Source | AC |
| Usage/Application | Industrial |
| Type of Control Panel | PCC PANEL |
| Phase | Three phase |
| Brand | Navrang Engineering |
| IP Rating | IP65 |
| Voltage | 220-440 V |
| Number Of Poles | 3/4 Poles |
| Degree of Protection | IP55 |
View Complete details
Product Brochure
| Current Rating | 4000A |
| Usage/Application | Industrial |
| Working Temperature | 55 |
| Ambient Temperature | 45 |
| Cable Entry | top/bottom |
| Pannel type | outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Rated Voltage | 220/240 V |
| Brand | Navrang Engineering |
| Material | MS |
| Phase | Three Phase |
| IP Rating | IP 65 |
| Usage/Application | Distribution Board |
| Country of Origin | Made in India |
We offer premium quality LT Distribution Panel manufactured to meet the stringent international quality standards.
To get the best prices for LT Control Panels,you can contact us.
View Complete details
Product Brochure
| Rated Voltage | 220/240 V |
| Brand | Schneider |
| Material | MS |
| Phase | Three Phase |
| IP Rating | IP 40 to IP 65 |
| Usage/Application | Distribution Board |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Connection Type | 12 Way |
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Rated Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Ingress Protection | IP54 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Panel Material | CRCA Steel |
| Door Type | Single Door |
| Phase | Three Phase |
| IP Rating | IP55 |
| Usage/Application | Power Distribution |
| Brand | Navrang Engineering |
| Voltage | 240 - 440 V |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Application | Industrial |
| Current Rating | 160 A |
| Protection Rating | IP54 |
| No. of Doors | Double Door |
| Enclosure Material | CRCA Steel |
| Phase | Three Phase |
| Mounting Type | Wall Mount |
| MCB Count | TPN |
| Material | CRCA |
| Color | RAL7035 |
| Country of Origin | Made in India |
| Connection Type | 24 Way |
| Number Of Ways | 12 Way |
View Complete details
Product Brochure
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Rated Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | CR |
| Bus Bar | Aluminium |
| Phase | Three Phase |
View Complete details