Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24CPHPP2872M1ZD
Call 07942655126 83% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Phase | Single Phase |
| Rated Voltage | 220/240 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Automation Grade | Manual |
| Material | CRCA |
| Bus Bar | Aluminium |
View Complete details
Product Brochure
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 48V DC |
| Panel Type | PLC |
| Brand | Navrang Engineering |
| IP Rating | IP40,IP44,IP54,IP55,IP65 |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50/60 Hz |
View Complete details
Product Brochure
| PLC Brand | Allen Bradley |
| Phase | Single phase |
| Panel Voltage | 230 V AC |
| I O Count | 33–64 I O |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Communication | Modbus |
| HMI Availability | With HMI |
| Brand | Navrang engineering |
| Enclosure Rating | IP54 |
| Usage/Application | Industrial |
| Display Type | Digital |
| Panel Type | PLC |
| Power | AS PER RATING |
| Type of Control Panel | PLC PANEL |
| Material | MS, Stainless Steel, Mild Steel |
| Dimension | AS PER RATING |
| Model Name/Number | PLC PANEL |
| Operating Voltage | 24V |
| Degree of Protection | IP |
| Rated Voltage | 220 - 440 V |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Phase | Three Phase |
| Panel Type | PLC |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Brand | Navrang Engineering |
| Power | 415v ac |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP 65 |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage Required | 220 V-320 V |
| Surface Finish | Color Coated |
| Material | CRCA |
| Body Material | Mild Steel |
With the extensive knowledge in this domain, we are offering an extensive range of PLC Automation Control Panel.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| PLC Brand | Siemens |
| Panel Voltage | 230 V AC |
| I O Count | 33–64 I O |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Communication | Modbus |
| HMI Availability | Without HMI |
| Brand | Navrang Engineering |
| Enclosure Rating | IP54 |
| Material | CRCA |
| Usage/Application | Industrial |
| Display Type | Digital |
| Panel Type | PLC |
| Power | AS PER RATING |
| Type of Control Panel | PLC PANEL |
| Phase | Three Phase |
| Dimension | AS PER RATING |
| Model Name/Number | PLC PANEL |
| Operating Voltage | 24V |
| Degree of Protection | IP44 |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
View Complete details
Product Brochure
| Product Series | SIMATIC S7-1200 |
| Number of Digital Inputs (DI) | 24 |
| Manufacturer Series | S7 1200 |
| Number of Digital Outputs (DO) | 24 |
| Supply Voltage | 115/230V AC |
| Output Type | Relay |
| Work Memory | 128 KB |
| Warranty | 1 Year |
| Display Type | Digital |
| Panel Type | PLC |
| Power | as per application |
| Brand | Navrang |
| Communication Protocol | Ethernet/IP, Modbus TCP/IP, PROFINET, PROFIBUS, IO-Link |
| Product Type | CPU (Central Processing Unit) |
| IP Rating | 40 to 65 |
| Usage/Application | Machine control |
View Complete details
Product Brochure
| kVAR Rating | 150 kVAR |
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Control Type | Contactor Based |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Number of Stages | 14 |
| Automation Grade | Automatic |
| Connected Load | 250hp |
| Capacitor Duty | Heavy Duty |
| Material | CRCA |
| Bus Bar | Aluminium |
View Complete details
Product Brochure
| Phase | Three phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Panel Type | PLC |
| Bus Bar | Copper |
| Material | Stainless Steel |
View Complete details