Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24CPHPP2872M1ZD
Call 07942655126 83% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Current Rating (A) | 250 A |
| Incomer Current Rating | 250 A |
| Enclosure Material | Mild Steel (MS) |
| Material | Mild Steel |
| No. of Doors | Double Door |
| Rated Voltage | 440 V |
| Phase | Three Phase |
| Incomer Protection Type | MCCB |
| IP Rating | IP44 |
| Current Rating | Up to 2500 Amps |
| MCB Count | TPN |
| Number Of Ways | 8 |
| Brand | Schneider |
| Features | Metering (Ammeter/Voltmeter/Energy Meter), Indication Lamps, Canopy / Rain Hood |
| Approvals | CPRI Approved |
| Country of Origin | Made in India |
| Number of Outgoing Ways | 8 Way |
| Number of Outgoing Feeders (Ways) | 12-Way |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Phase | Single Phase |
| Voltage Rating | 220/240 V |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | CRCA |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Rated Current | upto 6300A |
| Automation Type | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 440 V |
| Panel Mounting | Floor Mount |
| Short Circuit Rating | 50 kA |
| Usage/Application | Industrial |
| Body Material | Mild Steel |
| Brand | Navrang Engineering |
| Usage Application | Hospital, Commercial, Residential, Industrial, Office |
| IP Rating | IP55 |
| Protection Class | IP55 |
| Voltage | 415-440 V |
| Frequency | 50 Hz |
View Complete details
Product Brochure
| Phase | Three phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Panel Type | PLC |
| Material | CRCA |
| Usage/Application | Industrial |
| Bus Bar | Copper |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Short Circuit Capacity | 50 kA |
| Rated Current | Upto 6300 Amps |
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 440 V |
| Busbar Material | Aluminium |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Main Incomer Type | ACB |
| Type of Control Panel | PCC PANEL |
| Operating Voltage | 230V-400V |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Material of Construction (MOC) | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Dimensions (H x W x D) | 770x520x240 mm |
| Rated Voltage | 440 V |
| Panel Type | Distribution Board |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| IP Rating | UP TO 65 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Gas Group | IIA; IIB |
| Material | CRCA |
| Bus Bar | Copper |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Phase | Three Phase |
| Rated Current | 1000 A |
| Automation Type | Manual |
| Panel Mounting | Floor Mount |
| Short Circuit Rating | 50 kA |
| Automation Grade | Automatic |
| Current Rating | Upto 2000 Amps |
| Rated Voltage | 440V |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Phase | Single Phase |
| Type | Low Voltage |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 230vac |
| Brand | navrang |
| Frequency | 50 hz |
| Type of Control Panel | control panel |
| Usage/Application | industrial |
| Dimension | as per required |
| Operating Voltage | 230v ac and 415 vac |
| Degree of Protection | ip 40 to 65 |
View Complete details