Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24CPHPP2872M1ZD
Call 07942655126 83% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Phase | 3 - Phase |
| Type of Control Panel | Power Panel |
| Usage/Application | Industries |
| Dimension | Customize |
| Model Name/Number | Power Panel |
| Operating Voltage | 415V AC |
| Degree of Protection | Customize |
| Dielectric Strength | Customize |
| Dimensions | Customize |
| Capacity | Customize |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Product Type | Distribution Panel |
| Rated Current | 630A |
| Phase | Three Phase |
| Busbar Material | Aluminium |
| Brand of Components | L&T |
| Rated Power | 200 HP (150 kW) |
| Type of Control Panel | Power Distribution |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Name/Number | 1 |
| Operating Voltage | 230V AC or 415V AC |
| Degree of Protection | IP 40 to 65 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Panel Type | Variable Frequency Drive (VFD) Panel |
| Rated Current (A) | 400A |
| Number of Ways | 16 Way |
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Rated Voltage | 440 V |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Enclosure Material | Mild Steel |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Switchgear Brand | ABB, L&T (Larsen & Toubro), Siemens, Schneider Electric |
| Protection Features | Surge Protection, Phase Sequence/Failure Protection, Short Circuit Protection, Under/Over Voltage Protection, Overload Protection, Earth Fault/Leakage Protection |
| Automation Components | HMI (Human Machine Interface), Soft Starter, SCADA Compatibility, PLC (Programmable Logic Controller), VFD (Variable Frequency Drive) |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Panel Type | Variable Frequency Drive (VFD) Panel |
| Rated Current (A) | 800A |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| IP Rating | IP54 |
| Busbar Material | Copper |
| Material | CRCA |
| Bus Bar | Aluminium |
| Switchgear Brand | ABB, L&T (Larsen & Toubro), C&S Electric, Schneider Electric, Siemens |
| Protection Features | Overload Protection, Phase Sequence/Failure Protection, Under/Over Voltage Protection, Short Circuit Protection, Earth Fault/Leakage Protection, Surge Protection |
| Automation Components | HMI (Human Machine Interface), VFD (Variable Frequency Drive), Soft Starter, SCADA Compatibility, PLC (Programmable Logic Controller) |
View Complete details
Product Brochure
| Rated Voltage | 415 V |
| Brand | NAVRANG |
| Material | CRCA |
| IP Rating | 54 |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
View Complete details
Product Brochure
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 440 V |
| Material | CRCA |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details